Moje cesta k mindfulness a meditacím za pomoci iPhonu a Apple Watch

Devatenáctého července se mi narodila dcera Ema. Již od začátku těhotenství mé ženy jsem měl jasno, že chci být přítomen u porodu, avšak mělo to malý háček. Od dětství trpím syndromem bílého pláště, jednoduše řečeno u doktora často omdlévám. Stačí mi pohled na vlastní krev, představa nějakého zákroku či vyšetření a rázem se začnu potit, zvýší se mi tep a ve finále se někde složím. Snažím se tak již několik let s tím něco dělat a ve většině případů mi pomáhá praktikování metody mindfulness. Laicky řečeno „všímavě dýchám“.

Vždy jsem se snažil propojovat moderní technologie s praktickým životem. Není tedy žádným překvapením, když řeknu, že při cvičení mindfulness využívám iPhone i Apple Watch. Ještě než se však dostanu k praktickým cvičením a aplikacím, je na místě uvést trochu teorie a vědeckých poznatků.

Mnoho lidí si myslí, že meditace a podobné praktiky patří stále do oblasti šamanství, alternativní kultury a ve výsledku jde o ztrátu času. Jde však o mýtus, který vyvrátily nejen stovky různých spisovatelů a odborníků, ale především i lékaři a vědci.

Za čtyřiadvacet hodin dokážeme vyprodukovat až 70 tisíc myšlenek. Ustavičně jsme v pohybu a máme něco na práci. Denně vyřizujeme desítky e-mailů, schůzek, telefonátů, konzumujeme digitální obsah a výsledkem je častý stres, únava, nedostatek spánku až deprese. Mindfulness tak nepraktikuji jen v době, kdy mě čeká návštěva nějakého lékaře, ale obvykle několikrát za den. Existuje totiž jednoduchá poučka: pokud chcete pochopit meditaci, musíte ji provádět.

mindfulness_poster_UK

Meditace není jen pouhým módním pojmem, ač se to na první pohled může zdát. Meditace je přímým prožitkem přítomného okamžiku. Záleží přitom jen na vás, jak si vymezíte účel meditace. Na druhou stranu si každý člověk pod pojmem meditace představí něco jiného. Rozhodně si nemusíte například holit hlavu jako buddhističtí mniši nebo sedět na meditačním polštáři v lotosovém sedu. Meditovat můžete klidně při řízení auta, mytí nádobí, před spaním či v kancelářském křesle.

Západní lékaři již před dlouhými třiceti lety dali hlavy dohromady a pokoušeli se začlenit meditaci do systému běžné zdravotní péče. Pokud by v nemocnici před kolegy řekli, že chtějí s pacienty meditovat, patrně by se jim vysmáli do tváře. Z toho důvodu se v dnešní době používá slovo všímavost (mindfulness). Všímavost je totiž základní ingrediencí většiny meditačních technik.

„Všímavostí se rozumí být přítomný, prožívat přítomný okamžik a nerozptylovat se jinými věcmi. Znamená to nechat svou mysl spočinout v jejím přirozeném stavu uvědomování si, které je nezaujaté a nehodnotící,“ popisuje všímavost Andy Puddicombe, autor projektu a aplikace Headspace.

Vědecké výzkumy

V posledních letech došlo k rapidnímu rozvoji zobrazovacích metod, například magnetické rezonance. V kombinaci se softwarem mohou neurologové mapovat náš mozek a sledovat ho zcela novým způsobem. V praxi tak snadno rozpoznají, co se s mozkem děje u člověka, který meditaci nepraktikuje, který začal či dlouholetého odborníka. Mozek je velmi plastický a do jisté míry může měnit i své strukturní uspořádaní.

Například podle nedávné studie, kterou vypracovala britská Nadace pro duševní zdraví, se 68 procent praktických lékařů shodlo na tom, že jejich pacientům by prospělo, kdyby si osvojili meditační techniky vycházející ze všímavosti. Ty by podle studie prospěly i pacientům, kteří nemají žádné zdravotní problémy.

Je také obecně známo, že stres má výrazný dopad na naše zdraví. Není novinkou, že stresová situace vyvolává zvýšení krevního tlaku, hladiny cholesterolu a může vést až k mrtvici či různým onemocněním srdce. „Stres také ovlivňuje imunitní systém a snižuje šanci na otěhotnění. Naopak meditace prokazatelně vyvolává uvolňující reakce, kdy krevní tlak, srdeční tep, rychlost dýchání a spotřeba kyslíku klesají a dochází k posílení imunitního systému,“ uvádí další příklad Puddicombe.

Podobných vědeckých poznatků existuje celá řada a každým rokem exponenciálně rostou. Ostatně i životopisec Walter Isaacson ve své knize Steve Jobs popisuje, že také spoluzakladatel Applu by se ve svém životě bez meditace neobešel. Opakovaně tvrdil, že je naše mysl neklidná a pokud se ji budeme snažit uklidnit slovy či léky, bude to naopak ještě horší.

Apple a meditace

Na úplném počátku bylo v App Storu jen pár aplikací, jež se nějakým způsobem zaobíraly meditací. Ve většině případů šlo spíše o nějaké relaxační zvuky či písně, které jste si pustili a u toho meditovali. Průlom udělala až aplikace Headspace, za kterou stojí již citovaný Andy Puddicombe. Ten jako první stvořil v roce 2010 webovou stránku Headspace.com s cílem představit meditaci jako součást obsáhlého systému procvičování mysli. Autoři chtěli vyvrátit různé mýty o meditaci a zpřístupnit ji široké veřejnosti.

To se povedlo především díky stejnojmenné aplikaci pro iOS a Android, která přišla o pár let později. Smyslem aplikace je pomocí výukových videií popsat základy meditace, tedy jak k ní přistupovat, provádět a v závěru i využít v běžném životě. Osobně se mi na aplikaci velmi líbí animace a způsob, jakým je vše vysvětlováno. Na druhou stranu aplikace je sice ke stažení zdarma, ale jde o pouhých deset lekcí. Ty další si budete muset již zaplatit. Následně získáte plnohodnotný přístup nejen do aplikace, ale i na web.

Dalším háčkem může být pro některé uživatele i jazyk. Aplikace je pouze v angličtině, takže bez určitých znalostí a porozumění se bohužel neobejdete. Headspace můžete také spustit na Apple Watch, například pro rychlou SOS meditaci. Tak či tak jde o velmi zdařilý počin, který vás prakticky a jednoduše zasvětí do základů mindfulness.

Reální učitelé

Pokud hledáte výuku zdarma, rozhodně si stáhněte z App Storu aplikaci Insight Timer, která funguje na podobném principu. Jakmile se zdarma zaregistrujete, získáte přístup ke stovkám audio lekcí. V aplikaci naleznete světoznámé učitele a trenéry, kteří přednáší a vyučují o meditaci. Kromě mindfulness nechybí například vipassana, jóga či obyčejné relaxace.

Insight Timer umí meditace a cvičení filtrovat i dle světových jazyků. V češtině však bohužel naleznete jen dvě lekce, zbytek je většinou v angličtině. Aplikace také obsahuje hromadu uživatelských nastavení, sledování pokroků, sdílení či možnost konverzovat s ostatními praktikanty a učiteli. Výhodou je, že nemusíte hledat videa a výuku někde na internetu nebo na YouTube, v Insight Timer máte vše na jedné hromadě. Stačí si jen vybrat a hlavně praktikovat.

mindful

Čas od času také cvičím joģu. Zpočátku jsem docházel na skupinová cvičení. Zde jsem si pod přímým dohledem osvojil základy a následně cvičil i doma. Důležité je se především naučit správně dýchat a osvojit si jógový dech. Samozřejmě existuje hned několik různých stylů jógy, které se liší svým přístupem. Žádný styl přitom není špatný, každému vyhovuje něco jiného.

Pro domácí cvičení jógy používám aplikaci Yoga Studio na iPhonu, ve které mohu sledovat celé sestavy či si vybrat jednotlivé pozice. Výhodné je také cvičit s nasazenými hodinkami Watch a aplikací FitStar Yoga. Jednotlivé pozice, takzvané ásany vidím přímo na displeji hodinek, včetně uplynulého času a dalších funkcí.

Tai Chi pro prsty

Meditovat můžete také pomocí aplikace Pause. Tu mají na svědomí vývojáři ze studia ustwo, tedy stejní lidé co vytvořili slavnou hru Monument Valley. Ti přišli s nápadem, že skloubí techniky mindfulness a cvičení Tai Chi. Výsledkem je meditační aplikace Pause, kde se prostřednictvím pohybu prstů po displeji snažíte zklidnit mysl a na chvíli si odpočinout od uspěchané doby.

Stačí jen položit prst na displej a velmi pomalu s ním pohybovat do stran. Na telefonu přitom vidíte imitaci lávové lampy, která se postupně rozšiřuje a mění svou barvu. U toho se vyplatí sledovat instrukce, které se zobrazují, například že máte zpomalit nebo zavřít oči.

pause-app

V nastavení si také můžete zvolit těžší obtížnost, tedy že se lávová skvrna nebude tak rychle rozšiřovat a vy se budete muset zaměřit na detailní a pomalejší pohyb prstů. V aplikaci nechybí ani detailní statistiky o počtu meditací nebo celkovém času. Příjemným zpestřením je i doprovodná hudba ve formě foukání větru, šumění potoka či zpěvu ptáků. Díky tomu se dokážete snadněji uvolnit a prožít tak efektivnější meditaci.

Pokud naopak hledáte pouze relaxační zvuky, doporučuji aplikaci Windy. Designově a graficky velmi povedenou aplikaci má na svědomí vývojář Franz Bruckhoff, který ve spolupráci s ilustrátorkou Marie Beschornerovou a oceněným hollywoodským skladatelem Davidem Bawiecem vytvořil sedm úžasných 3D obrázků, u kterých lze relaxovat. Smyslem Windy přitom nejsou samozřejmě obrázky, ale zvukový doprovod.

mindfulness2

Každá scenérie je doprovázena šuměním vody, praskáním dřeva u táborového ohně, zpěvem ptáků a především pak větrem. Hudba navíc byla navržena přímo pro sluchátka a speciálně pro originální EarPods. Při praktické relaxaci a poslechu si tak připadáte, jako kdybyste v dané krajině doopravdy stáli a vítr foukal kolem vás. Je kolikrát neuvěřitelné, co lze v dnešní době vytvořit a jak autentický prožitek to dokáže navodit.

Zvuky můžete poslouchat při jakékoliv situaci, ať děláte cokoliv. V App Storu navíc v souvisejících aplikací můžete od stejného vývojáře narazit na celou řadu dalších relaxačních aplikací, jež fungují na stejném principu. Většina z nich je placených, ale často se objevují v různých akcích.

Apple Watch a Dýchání

Z pohledu meditace a mindfulness si však tu nejlepší aplikaci nosím stále u sebe, konkrétně na zápěstí. Na mysli mám Apple Watch a funkci Dýchání, která přišla společně s novým watchOS 3. Dýchání používám až několikrát denně. Jsem rád, že v Applu opět přemýšleli a Dýchání spojili s haptickou odezvou. Díky tomu je meditace mnohem snazší, především pak pro lidi, kteří s podobnými praktikami teprve začínají.

Na hodinkách si snadno nastavíte, jak dlouho chcete „dýchat“, a na Watch i v iPhonu můžete regulovat svou frekvenci nádechů a výdechů za minutu. Dýchání na Watch zapínám vždy, když cítím, že je toho na mě během dne už moc. Opakovaně mi aplikace pomohla v čekárně u doktora a také u porodu mé dcery. Haptické klepání do ruky mi pak vždy připomene, že se mám soustředit jen a pouze na svůj dech, nikoliv na myšlenky v hlavě.

Aplikací zaměřených na mindfulness existuje celá řada. Důležité je přitom o meditaci moc nepřemýšlet, je to jako s jízdou na kole. Důležitá je také pravidelnost, je dobré věnovat meditaci alespoň několik minut denně. Začátky nejsou úplně nejjednodušší, zejména pokud jste úplný začátečník. Můžete mít pocit, že je to k ničemu, ale když vydržíte, výsledný efekt se dostaví. Aplikace na iPhonu a Watch vám při tom mohou být cennými průvodci a pomocníky.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s