Podpis Apple

To je ono.
Na tomhle záleží.
Zážitek z produktu.
Jaký z něj mají lidé pocit.
Když si začnete představovat,
jaké to může být,
tak couvnete.
Přemýšlíte.

Komu tohle pomůže?
Komu to zlepší život?
Když máte plné ruce práce s vyráběním úplně všeho,
Jak můžete něco přivést k dokonalosti?

Nevěříme na náhodu.
Nebo na štěstí.
Na každé „ano“.
Připadne tisíc „ne“.
Strávíme spoustu času,
nad několika málo věcmi,
dokud každý nápad, do kterého se pustíme,
nepřinese něco lepšího do života těch, kterých se dotkne.

Jsme inženýři a umělci.
Řemeslníci a vynálezci.
Podepisujeme se pod naši práci.
Málokdy to vidíte.
Ale vždycky to budete cítit.
To je náš podpis.
A ten znamená vše.

Navrženo Apple v Kalifornii.

Někteří z vás to budou pokládat za reklamní řečičky, já vám názor vyvracet nebudu. Kdyby reklamu s podobným textem vypustilo například HTC, jistě bych nevěřil ani slovo. Jenže Apple má v sobě cit pro detail, perfekcionismus a soustředění se pouze na několik vybraných věcí zakořeněny od samého počátku založení společnosti, a v tomto pokračuje dodnes. Apple se věnuje pouze těm segmentům trhu, kde si je jist, že může přinést něco nového a obohatit tím životy lidí.

A to je zřejmě tím jediným cílem udaným Stevem Jobsem, za kterým kráčí celá společnost. Nikoli vydělat peníze, nikoli dominovat trhu, nikoli zaujmout bloggery, ale jednoduše obohatit naše životy. Ano, nyní můžete namítat, že Apple vše dělá za peníze, zvláště když má ze všech svých produktů výraznou marži. Pokud se to této záležitosti podíváte alespoň částečně pod povrch, zřejmě na tom něco bude, jelikož lidé jsou ochotni vydat své peníze za něco, co do jisté míry nabízí konkurence za zlomek ceny. Jenže cena jednoduše není vše. Apple je prémiová a zároveň masová značka. Apple je jiný, vždy byl, vždy bude.

Dnešní svět v IT sféře je neúprosně rychlý. Výrobci mobilních telefonů se snaží chrlit v několikaměsíčních intervalech své vlajkové lodě a tzv. iPhone killers. Vzhled jednotlivých generací těchto vlajkových lodí se většinou dramaticky liší. Taktéž velikost úhlopříčky jejich displejů roste do monstrozních čísel. iPhone si šest let kráčí svým životem, stále je nejprodávanějším smartphonem na světě. To vše bez radikálního změny designu nebo principu toho, jak samotné zařízení funguje. Apple jednoduše představil vizi toho, jak si představuje mobilní telefon a drží se jí. Ostatní výrobci svůj cíl nemají. Ostatní výrobci se snaží předhánět se ve specifikacích a jiných číslech, které koneckonců nevypovídají nic o požitku s používání zařízení, chcete-li user experience. Ostatní výrobci mohou jen tiše závidět.

Upřímně, nemyslím si, že je třeba obměňovat design každý rok. I když by si to bloggeři a někteří „analytici“ strašně přáli, nevidím v tom velkou přidanou hodnotu pro samotné zařízení. Apple si jde cíleně svým dvouletým cyklem, neohlíží se na okolní svět. Přesně ví co a jak chce udělat. Než na nový design, soustředí se na zdokonalování toho současného nebo na vývoj jiných důležitějších věcí. MacBooky mají své cykly ještě delší. Pokud jednou uděláte něco precizně, nikoli pouze dobře nebo výborně, a hlavně, pokud přesně víte, kam chcete se svým produktem směřovat, můžete na tomto základu stavět mnohem déle a úspěšněji.

Produkty Applu používají všichni bez ohledu na svůj věk. iPhone dokáže ovládat malé dítě, aniž byste mu cokoli předem ukázali. Stejně tak se dokázala seznámit s iPadem moje babička, která na notebooku nedokázala udělat prakticky nic. Avšak na iPadu hbitě prohlížela fotografie v albech, hledala místa na mapě nebo četla PDF v iBooks. Nebýt Applu, stále bychom zřejmě (s trochou nadsázky samozřejmě) používali Nokie se Symbianem, tablety by téměř neexistovaly a mobilní internet by byl stále jen pro manažery a geeky.

Apple vytvořil první schopný osobní počítač. Vyrobil první skutečně použitelný MP3 přehrávač a následně digitalizoval distribuci hudby. Posléze znovu vynalezl telefon a vybudoval trh s vývojem mobilních aplikací, spustil App Store. Nakonec přinesl tohle vše do iPadu, zařízení které stále nenarazilo na hranice možnosti svého využití. Tím se Apple zapsal do historie svým jedinečným, nenapodobitelným podpisem. Na který papír položí špičku pera příště?

Inspirováno: TheAngryDrunk.com

zdroj: http://jablickar.cz/podpis-apple/

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s