Argumentační fauly

Stručný přehled nejrozšířenějších argumentačních faulů přehledně graficky zpracovaných a rozdělených do šesti kategorií. Každý faul je stručně vysvětlen a opatřen konkrétním příkladem. Materiál je volně ke stažení ve vysokém rozlišení v barevné i černobílé variantě.

Dovednost férově argumentovat patří mezi základní předpoklady občanů spoluvytvářejících demokratické společenství. Diskuse je však také jedinečnou příležitostí k manipulaci, zkreslení, diskreditaci protivníka a překrucování faktů.

„Demokracie je diskuse,“ řekl Tomáš Garrigue Masaryk. „Ale pravá diskuse je možná jen tam, kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu. Demokracie, to je hovor mezi rovnými, přemýšlení svobodných občanů před celou veřejností – slovo „parlament“ má krásný smysl, jen je učinit tělem!“

Centrum občanského vzdělávání proto připravilo účinnou pomůcku k rozvoji argumentačních dovedností. Přitažlivé grafické zpracování umožňuje fauly vyvěsit na zeď jako plakát, ale je možné je také rozstříhat na jednotlivé kartičky k různým aktivitám. Lze je použít např. ve školní třídě, ale také v činnosti zájmových sdružení. Skuteční nadšenci pak mohou s kartičkami argumentačních faulů hrát bingo u nedělních Otázek Václava Moravce či jiných debat s politiky.

argumentacni-fauly-A3-barva

Stáhněte si:

Argumentační fauly — barevné A3 a A2:  argumentacni-fauly-A3-barva.pdf

Argumentační fauly — černobílé A3 a A2:  argumentacni-fauly-A3-CB.pdf

Argumentační fauly — barevné A4:  argumentacni-fauly-A4-barva.pdf

Argumentační fauly — černobílé A4:  argumentacni-fauly-A4-CB.pdf

Šťavnatého materiálu k rozpoznávání argumentačních faulů nabízejí naši politici dost a dost. Jedním z nejlepších může být např. nedávný projev Davida Ratha: stenoprotokol projevu Davida Ratha v Poslanecké sněmovně PČR 5. června 2012 naleznete zde, celý projev na jedné stránce zde, videozáznam zde. Pro příklad aplikace argumentačních faulů se podívejte na analýzu tohoto projevu od Marka Pichy, autora našeho překladu, zde.

Autoři:

Tyto Argumentační fauly vycházejí z americké předlohy Rhetological Fallacies a používají stejnou grafiku. Originál je ke stažení zde: http://www.informationisbeautiful.net/visualizations/rhetological-fallacies/. Autorem konceptu je David McCandless, na tvorbě faulů dále spolupracovali Marley Whiteside, Kathryn Ariel Kay a Peter Ayres. Design vizualizce Tatjana Dubovina a Piero Zagami. Český překlad Marek Picha.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s